The Biotech Site

חברה נהדרת, מניה לא אטרקטיבית: פרוטליקס יום לפני החלטת הFDA

————————————————————————————-

<< עדכון מהשטח: כפי שהערכתי, אכן המניה לא היתה אטרקטיבית. נבדוק תשואות על המניה: ביום פרסום סקירה זו (30.4) נסגרה המניה בישראל על 2729. עתה (3.5 13:11) מחיר המניה הינו 2673. למרות אישור הFDA, מי שהיה קונה ביום שפירסמתי את הסקירה היה רושם עתה הפסד של כ 2%. קניה מיד לאחר הודעת האישור במחיר 3068 היה מגלם עתה הפסד של כ 13%. >>

————————————————————————————-

מחר אמור מנהל התרופות והמזון האמריקאי לפרסם את הכרעתו הדרמטית בנוגע לאישור שיווק התרופה של פרוטליקס למחלת הגושה. למרות שרוב האנליסטים חושבים שהחברה תקבל אישור למוצר, ולמרות חיבתי לחברה הישראלית, לטכנולוגיה שלה ולמוצריה, להערכתי המניה איננה אטרקטיבית בשלב זה. אפרט את הסיבות שהובילו להערכה זו. בנימה אישית, אני מאחל לפרוטליקס הצלחה ושיגשוג, ושחברת ביוטק ישראלית מצויינת זו תגדל להיות הטבע הבאה.

הסיבות לעיכובים של הFDA במתן אישור לפרוטליקס

פרוטליקס מגיעה ליישורת האחרונה לאחר מסע כומתה ארוך ומפרך, במסגרתו נדחתה הבקשה הראשונה של החברה לאישור המוצר (פברואר 2011).למה מנית פרוטליקס לא אטרקטיבית לקניה יום לפני אישור הFDA לאחר מכן, אישר המנהל לפרוטליקס להגיש בקשה חוזרת אך ורק במסלול הארוך יותר (Type II resubmission). לאחר הגשת הבקשה החוזרת (מאי 2011), דחה המנהל את מועד הכרעתו בחצי שנה נוספת (מנובמבר 2011 למאי 2012), בטענה שפרוטליקס לא הגישה את כל הניירת הנדרשת. מדוע מחמיר המנהל עם פרוטליקס? הלא החברה השיגה תוצאות יפות בניסויי שלב 3 למוצר, ואף משווקת את המוצר כבר במספר מדינות? לסקירה של פרוטליקס לאחר הדחיה הראשונה. יש הטוענים, שהמנהל חושש מאישור מוצר שפותח בטכנולוגיה הצמחית של פרוטליקס, מחשש שהדבר יהווה אישור לתרופות אחרות שהחברה תפתח באותה טכנולוגיה. אולם, סביר יותר להניח שהמנהל ידרוש מכל תרופה ותרופה עתידית לעבור את אותו תהליך מפרך של אישורים שעוברות שאר התרופות בשוק. בנוסף, בגלל שהתרופות יהיו גרסאות צמחיות של תרופות חדשות, סביר להניח שהמנהל ידרוש גם ניסוי מעבר (switchover) מכל תרופה ותרופה (בסוגריים נאמר, שלהערכתנו בשל כך תמחור חברת פרוטליקס לאחר האישור אינו צריך להביא בחשבון הקלות משמעותיות בעלויות הפיתוח של מוצרים נוספים על רקע אישור המוצר הראשון). לפיכך, נראה שלא הטכנולוגיה היא הסיבה לעיכובים הרבים שגורם המנהל לפרוטליקס ושותפתה פייזר. להערכתנו, העיכובים אינן בשל המוצר עצמו, שכן כאמור הוא הוכח כיעיל ובטוח במספר רב של ניסויים אמינים. מכיוון שאיננו יודעים מהן הסיבות לעיכובים, איננו יכולים להעריך האם הן נעלמו בסבב זה, או שעדיין הן קיימות וימנעו את האישור גם הפעם.

לקבלת עדכונים באימייל על ניתוחים וסקירות חדשות הירשם בתחילת העמוד.

שוק התרופות למחלת גושה השתנה

במהלך הזמן שעבר מאז בקשת האישור הראשונה, השתנה המצב בשוק התרופות למחלת הגושה, השוק אליו מכוונת פרוטליקס במוצר זה. הזיהום שארע במפעלי חברת ג'נזיים טופל ואספקת התרופה שלה (שכרגע מהווה את הגולד סטנדרט) חודשה, ומתחרה נוספת של פרוטליקס – שייר – קיבלה אישור לשיווק המוצר שלה. כלומר, כרגע מבקשת פרוטליקס את האישור לתרופה השלישית בשוק לאותה מחלה. המעבר משיווק של תרופה שיש חשש למחסור באספקת מתחרתה היחידה לשיווק של תרופה שיש לה כבר שתי מתחרות פעילות בשוק אמור לבוא לידי ביטוי בתמחור חברת פרוטליקס.

כמו כן, לאחרונה המנהל עיכב את אישור המפעל השני של חברת שייר לייצור התרופה המתחרה לזו של פרוטליקס. המפעל כבר קיבל את אישור מקבילתו באירופה של המנהל. בעוד שאנליסטים רואים בכך סימן חיובי עבור פרוטליקס, הרי שבעיני זה סימן לכך שהמנהל מחמיר עם חברות הפועלות בשוק זה. בנוסף, לא נראה שבשל השהית האישור למפעל החדש, שמאושר לייצר תרופות לאירופה, יהיה מחסור בעת הקרובה של התרופה בשוק האמריקאי. גם דבר זה אמור לבוא לידי ביטוי בתמחור חברת פרוטליקס.

פעילות במניית פרוטליקס

מחיר המניה זינק בימים האחרונים בקרוב לעשרים אחוזים, ומצוי כעת מתחת לגאפ שנפער לאחר דחיית האישור בפעם הראשונה בפברואר 2011. זינוק זה, אגב, ממצה מבחינה טכנית את פוטנציאל העליות הנובעות מפריצת הדשדוש בו היתה מצויה המניה. בהנחה שהנבואה ניתנה לשוטים, ושלא נכנס לשוק פריט אינפורמציה חדש בשבועות האחרונים בנוגע לאישור, ניתן למנות שתי סיבות עיקריות לעליה במחיר דווקא בימים האחרונים: הרצון לצמצם חשיפה למניה עד ממש לפני האישור, והחשיפה התקשורתית לה זכתה החברה בימים האחרונים. שתי הסיבות אינם סימנים לחוזקה של המניה, או לעוצמתה של העליה האחרונה. לפיכך, העליה פועלת אך ורק לרעת המשקיע בכך שהיא מקטינה את היחס רווח-הפסד הפוטנציאלים. בהנחה שמחיר המניה בפברואר 2011 שיקף את הערכת השוק שהחברה תקבל את האישור, הרי שאם החברה תקבל אישור צפויה המניה לזנק בכשלושים אחוז. בנוסף, בשל הגורמים שציינו לעיל, יש לתמחר את פרוטליקס בדיסקאונט יחסית לתמחור שלה ב2011. לעומת זאת, אם החברה לא תקבל את האישור המניה תתרסק בשיעור דומה לפחות. יחס זה אינו אטרקטיבי להשקעה. לפיכך, הכל יושב על ההערכה האם החברה תקבל את האישור או לא, והסיכון בהתאם.

לקבלת עדכונים באימייל על ניתוחים וסקירות חדשות הירשם בתחילת העמוד.

הגיוס באמצעות הנפקת הון בדיסקאונט

נבדוק איך גורמים שונים העריכו את הסיכוי לקבלת האישור. בפברואר השנה גייסה פרוטליקס 23.6 מיליון דולר באמצעות הנפקת הון בדיסקאונט של 14.4%, במהלך שנראה תמוה לשוק. הגיוס נתפס אז כחוסר הבעת אמון בקבלת האישור, שכן אם יתקבל המוצר לא תהיה בעיה לגייס, ובנוסף – למה לגייס לפי מחיר נמוך אם עוד כמה חודשים המניה תזנק? כמו כן, בראיון בלעדי עם מנכ"ל פרוטליקס לפני הדחיה של הדד ליין למאי, אמר ד"ר אביעזר כי אינו צופה גיוס הון. מה שינה הדחיה של הדד ליין? עם כל אלה, בסופו של יום בעיני מדובר היה במהלך נכון של החברה. לפרוטליקס יש פייפליין עם מוצרים מבטיחים נוספים, ובשוק ההון "מגייסים כשאפשר, לא כשצריכים". על ידי הגיוס ניתק המנכ"ל (עד רמה מסויימת) את גורל שאר הפייפליין מגורל המוצר המוביל הנוכחי, ואיפשר את המשך הפיתוח של מוצרים נוספים גם אם האישור למוצר הנוכחי לא יתקבל.

הסימן השלילי מהגיוס מתקבל להערכתנו מהדיסקאונט בו בוצעה ההנפקה. בתשקיף גילתה החברה שבקופתה נותרו 27 מיליון דולר נכון לסוף 2011, נתון שמגלם burn rate של כשמונה מיליון דולר לשנה. הדיסקאונט לו הסכימה החברה אינו משקף נואשות למזומן, אם כן. מה עוד יכול לשקף הדיסקאונט למעט חוסר אמון בקבלת האישור? בנוסף, מדוע פרוטליקס לא מצאה מספיק משקיעי ערך שסוברים שמניית החברה תזנק בקרוב בשל האישור כדי לקבל מחיר טוב יותר בהנפקה? ההנפקה לא נראית כהנפקת הסחורה החמה הבאה שיש לה ביקושים ערים ביותר אלא נראה שהמשקיעים דרשו את רווח ההון המיידי בדוחותיהם כבאפר מפני תוחלת הפסד עתידי שינבע מאי קבלת אישור.

לסיכום, פרוטליקס הינה חברת ביוטק ישראלית מוצלחת עם מוצרים מצויינים. אולם, בשל התהליך הארוך שנאלצה לעבור עד כה לצורך קבלת אישור למוצר המוביל, השינויים שחלו בשוק בזמן זה, היעדר סיבות ברורות לדחיות הקודמות, התמחור השונה של החברה בעת הזו, הקטנת יחס רווח-הפסד פוטנציאלים והבנתנו את הערכת גורמים בחברה ובשוק את הסיכוי לקבלת האישור, להערכתנו המניה אינה אטרקטיבית לקניה בעת הזו. בנימה אישית, אני מאחל לפרוטליקס הצלחה בקבלת האישור, ומחזק את ידיה של חברה ישראלית זו יחד עם שאר חברות הביוטק הישראליות לגדול להיות הטבע הבאה.

לקבלת עדכונים באימייל על ניתוחים וסקירות חדשות הירשם בתחילת העמוד.

המשך לקריאת סקירות על פלוריסטם, בריינסוויי, נסווקס, אקס טי אל נסווקס אליום ביומדיקס ופונטיפקס והיומן ג'ינום סיינסס.

לקריאה על הדרך להרוויח במניות ביוטק ומאמרים נוספים.

--------------------------------------------