The Biotech Site

להרויח בגדול במניות הביוטק

איך לקבל רווחים דימיוניים בתחום הביוטק? על ידי השקעה מתגלגלת

כל יועץ השקעות מתחיל לומד בתחילת דרכו שמילת הקסם להשקעה נבונה היא פיזור. ישנם שתי דרכים ליצור תיק מגוון: הראשונה היא קניה של המדד הרלבנטי, והשניה היא בחירת נקודתית של מספר מניות ("צ'רי פיקינג"). כדי לבחור את האפשרות הנכונה יש לבדוק את הסקטור בו אנו מעוניינים להשקיע. אם מדובר בסקטור שאינו "עתיר ידע" (לדוגמה: בנקים), הבחירה הקלה היא קניית המדד הרלבנטי. אולם, קניית המדד לא מניבה את התשואה הגבוהה ביותר בסקטורים עתירי ידע. דוגמה בולטת לסקטור כזה הוא ענף הביוטק.

תשואה דו ספרתית

מדד הביוטק הניב, מאז השקתו במארס 2011, תשואה שלילית של 13.25%. איך להרוויח במניות ביוטקאולם, מבט מעמיק בביצועי החברות המרכיבות אותו מגלה תמונה שונה לחלוטין. אפילו אם נקזז את החברות שנסחרות פחות משנה,השקעה בחמש החברות הותיקות במדד המובילות בתשואתן הניבה רווח ממוצע של 73% בשנה החולפת.

הבדל ניכר זה נובע מהשונות הגדולה הקיימת בין החברות המרכיבות את המדד. שונות זו נובעת ממספר גורמים. הראשון הוא התחום בו עוסקת החברה. במדד קיימות חברות המפתחות ציוד רפואי, לצד חברות המפתחות תרופות המשפיעות על מערכת החיסון לצד חברות המפתחות תרופות המשפיעות על מערכת העצבים. כל תחום כזה מציב דרגות קושי שונות ואתגרים שונים בפני החברות, החל בשלב הפיתוח וכלה ברגולציה.

גורם נוסף הינו "גילן" של החברות. חברות ותיקות, שתיק הפיתוח שלהן מכיל מספר מוצרים בשלבים שונים של הבשלה, נסחרות לצד חברות צעירות, שבתיקן מוצרים בשלבי פיתוח מוקדמים או אף המפתחות מוצר אחד.ניתוח החברות הינו מורכב. בואו נבחן חברה ותיקה: חברות בעלות מוצרים מגוונים בשלבי פיתוח שונים מבטיחות יותר יציבות וביטחון, שמושג על ידי פיזור פנימי של ההשקעה של החברה. אם מוצר אחד לא יצליח, השני יחפה עליו.

אולם, מוצרים המצויים בשלבי פיתוח מתקדמים כבר תומחרו על ידי השוק לתוך מחיר המניה, ולפיכך הרווח שיגיע לכם כמשקיעים עכשיו במניה יהיה נמוך ממשמעותית מהרווח ממוצר צעיר. לעומת זאת, חברה צעירה שבתיקה רק מוצר אחד מציבה הבטחה לרווחים חלומיים, אך בצידה הסיכון להתרסקות המוצר ואיתו החלום.

לבחור את המניה הנכונה

אם כן, מה מאפיין את החברות שהשיגו תשואה יפה בשנה הקודמת? ניתוח מעמיק מגלה שאין די בנתונים סטנדרטיים על מנת למצוא את המניות המנצחות. תעשיית הביו טק הינה תעשיה עתירת ידע. הניתוח הפונדמנטליסטי הקלאסי לא מספיק פה על מנת להבחין בין חברות מוצלחות לכושלות. הנהלה מוצלחת, שוק פוטנציאלי של מיליארדים ומזומן בקופה אינן ערובה מספקת שהמחקר הרפואי יצליח, והמוצר יתגלה כמנצח. אך ורק מעקב אחרי התפתחות המחקר הרפואי של החברה יעזור להבין האם פניה מועדות להצלחה או לכישלון מוחץ.

למטבע זה יש שני פנים: לשמחתנו, חברות ציבוריות מחויבות לדווח לבורסה על כל התפתחות משמעותית בעסקי החברה. בעזרת הודעות אלו, ניתן לנתח את ההתקדמות החברה בפיתוח המוצר, בקבלת אישור הרגולטורים עבורו, ובשיווקו. אולם לעיתים רבות מדי הודעות אלו משמשות כחרב פיפיות למשקיעים, אשר באופן טבעי אינם ביולוגים או רופאים ואינם מבינים לעומק את משמעות ההודעות. לדוגמה, אם חברה מדווחת על ניסויים מוצלחים במודל עכברי מתקדם, האם ניסויים אלו מהווים ערובה להצלחה של המוצר שלהם בעתיד? מי שמצוי ברזי המחקר הקליני יודע שניסויים אלו הינם ראשוניים ביותר, ולרוב אינם משמשים כעדות מוחצת להצלחת הטיפול בבני אדם. במילותיו של פרופסור ידוע: "כל חודש מישהו מרפא סרטן בעכברים, אך לצערנו המחלה עדיין לא מוגרה".

איך נדע להשקיע באופן חכם בחברות ביוטק? על ידי קריאה בחומר המצוי בשפע באינטרנט והכרה של השלבים השונים הכרוכים בפיתוח ובקבלת אישור הרגולטורים לשיווק טיפול רפואי או לשימוש במיכשור רפואי (אישורים שונים לחלוטין, אגב). הבנה של התהליכים העוברים על מוצרי החברה, והכרה של האתגרים שעוד עומדים בפניה בדרך למימוש הפוטנציאל יאפשר לנו להעריך את ההיתכנות והזמן להגעה למוצר.

על ידי השוואה בין חברות המפתחות מוצרים דומים, ניתן יהיה לקבל הבנה יותר טובה לגבי אילו חברות ביוטק צפויות לתת לנו תשואה שנתית חלומית של 73%, ואילו חברות יתרסקו. מעקב אחרי ההודעות שמשחררות החברות לבורסה, וקריאה ביקורתית שלהן יעזור לנו באופן מתגלגל להעריך את כדאיות ההשקעה בכל חברה וחברה, ולהשיג את התשואות החלומיות מהחברות המוצלחות באמת.

המשך לקרוא על אישורי ה-FDA ומה המשמעות שלהם עבורך, המשקיע.

--------------------------------------------